14°C 
اوقات شرعی
 • جمعه،03 فروردین 1397
 • ورود
 
     
   • نکات اجرائی عایقکاری حرارتی درساختمان

                    نکات اجرائی عایقکاری حرارتی درساختمان

    1- جزئیات ارائه شده در زمان اخذ پروانه اختیار مالک و یکسری در اختیار مهندس ناظر پروژه قرار گیرد. شایان ذکر است پاسخگویی در تمامی مراحل در اداره بهینه سازی منوط به ارائه جزئیات فوق از سوی مالک می باشد
    2- اجرای عایقکاری حرارتی طبق جزئیات ارائه شده الزامی بوده و هرگونه تغییرات بعدی به اطلاع کارشناسان مربوطه رسانده شود. همچنین مالک موظف است پس از اجرای ضوابط و قبل از پوشاندن جهت بازدید از پروژه اطلاع دهد.
    3- استفاده از پنجره با شیشه دو جداره و با قاب های استاندارد آلومینیوم ترمال بریک یاUPVC  الزامی است . 
    4- درهنگام استفاده از عایق‌های حرارتی در ساختمان موارد زیر باید مد نظر قرار گیرد ؛
    4-1- برای عایق‌کاری کف‌ها و سقف‌ها بایستی از عایق‌های حرارتی (پشم سنگ، پشم شیشه، یونولیت و...) با دانسیته بالا(فشرده) استفاده نمود.
    4-2- در صورت استفاده از عایق حرارتی پلی استایرن (یونولیت یا پلاستوفوم) بایستی به این نکته توجه  نمود که از جنس غیر قابل اشتعال یا کند سوز استفاده شده و از استانداردهای لازم برخوردار باشد .
    4-3- در صورت استفاده از بلوک های پلی استایرن در سقف های کرومیت بایستی این نکته را مد نظر قرار داد؛ که جهت جلوگیری از ایجاد پل های حرارتی از بلوک های پلی استایرن پاشنه دار استفاده کرد . همچنین جهت اتصال گچ به بلوک پلی استایرن، ازاتصال مستقیم خودداری کرده و بایستی از رابیتس استفاده گردد.
    4-4- درصورت استفاده از عایق‌های معدنی پشم سنگ یا پشم شیشه باید به این نکته توجه نمود که جهت جلوگیری از بروز میعان( بخار آب) و پدیدآمدن رطوبت دائمی یا متناوب، از لایه بخاربند (آلومینیوم، نایلون ضخیم یا ... ) در طرف گرم عایق استفاده شود .
    5-4- در روش عایقکاری از داخل ، بدلیل جلوگیری از بروز آتش سوزی بایستی از عایق های معدنی استفاده کرد .
    5- با توجه به اینکه با استفاده از پنجره‌های دوجداره و درزبندی کامل محیط، راه‌های نفوذ هوا به داخل را کاهش می‌دهیم لذا موارد زیر توصیه می‌گردد؛
    5-1-برای گرمایش ساختمان از سیستم‌هایی که اکسیژن کمتری از فضای داخلی مصرف می‌کنند، استفاده گردد (مانند رادیاتور، سیستمهای گرمایش از کف، سیستمهای گرمایش مرکزی و ...) و توصیه می‌گردد که از بخاری استفاده نشود.
    5-2- در صورت استفاده از پکیج در محیط داخلی ساختمان، توصیه می‌گردد جهت جلوگیری از کاهش اکسیژن محیط از پکیج‌هایی با دودکش دوجداره استفاده گردد.
    6- اخیرا مشاهده شده که کارگاههای غیر مجاز زیادی در سطح شهر ، بصورت گسترده اقدام به تولید محصول بلوک بتن سبک هوادار با نام های مختلفی مانند ClC،CAC و نظائر آن تولید می کنند لذا لازم است تا کلیه سازندگان و استفاده کنندگان از این نوع محصول و سایر محصولات  مشابه جهت اطمینان از کیفیت،  به 2 نکته توجه کنند؛
    الف ) محصولات فوق بایستی دارای استاندارد و گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی باشند.
    ( لیست دارندگان گواهینامه فنی در سایت مرکز تحقیقات به آدرس : http://www.bhrc.ac.ir )
    ب ) ضخامت استفاده شده در بلوک ها بایستی توسط چک لیست انرژی طراحی و مورد تائید قرار گرفته باشد.
    در صورت عدم رعایت الزامات فنی در تولید و نصب این بتن ها، مشکلات بهره برداری از قبیل نشست، ترک های ناشی از جمع شدگی و انبساط و انقباض حرارتی و ... ایجاد می شود.
    7- باید مد نظر داشت که بهترین نوع عایقکاری حرارتی در ساختمان، عایقکاری از خارج است که با این شیوه از پل های حرارتی بوجود آمده جلوگیری شده و توصیه می شود از این شیوه در ساختمان استفاده گردد.

    تعداد بازدید :2148
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر: